Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.02.2017, 13:46

ГРАДОТ И ОПШТИНАТА ЌЕ ФИНАНСИРААТ ИЗРАБОТКА НА ДЕЛ ОД ДУП

Скопје и Карпош заеднички ќе го заштитуваат Скупи

За еден милион денари Општината и Градот треба да реализираат проекти за истражување, заштита, конзервација, реставрација, реконструкција и презентација на Античкиот театар во Скупи за кој не постои валидна планска документација Град Скопје и Општина Карпош заеднички финансираат изработка на конзерваторски основи за културното наследство - античка населба Скупи, која се наоѓа на територија на Општината заради изработка на ДУП.

Одлука за соработката меѓу Градот и Општината, Советот на Скопје изгласа на последната седница. Одлуката значи реализирање на проекти за истражување, заштита, конзервација, реставрација, реконструкција и презентација на Античкиот театар во Скупи за кој не постои валидна планска документација.
"Вкупната проценета вредност за реализација на овој проект во кој Градот Скопје ќе учествува со сопствени финансиски средства е во износ од 1.000.000 денари и истата беше предвидена за реализација во текот на 2015 година. Реализацијата на овој проект поради објективни причини не беше завршена во 2015 и во 2016 година поради што со оваа измена и дополна се предвидува можноста истата да се реализира во 2017 година", стои во предлог-одлуката за соработка на Градот и Општината.За Споменичката целина - античка населба Скупи, со Заштитно-конзерваторските основи за културното наследство, за подрачјето на опфат на Генералниот урбанистички план на град Скопје 2012-2022, предложена е категорија - културно наследство од особено значење, поткатегорија културно наследство од исклучително значење. Поради тоа, најмалиот опфат на основи за ова културно наследство, треба да ја опфати целата Споменичка целина, односно блоковите во чии граници се наоѓа Споменичката целина и тоа блок ССЗ 01.10 и блок ССЗ 02.03. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 877 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter