Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
КАЛЕИДОСКОП

11.01.2017, 13:02

КЕЈТ МИДЛТОН: 10 СТРОГИ ПРАВИЛА НА БРИТАНСКОТО КРАЛСКО СЕМЕЈСТВО

Принцезите не гласаат

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - Животот на Кејт Мидлтон потполно се промени откако пред речиси 6 години влезе во кралското семејство.

Животот во кралските палати не е лесен, туку е полн со правила, протоколи и формалности, а принцезите, кои иако уживаат во некои привилегии, мораат да се откажат од многу секојдневни работи. Ви откриваме 10 строги правила до кои принцезите во секој момент треба да се придржуваат.

Учење на што е можно повеќе странски јазици

Современите принцези мора да знаат што е можно повеќе странски јазици за кога ќе одат на посета на дипломатите од некои странски земји, поголемиот дел од разговорот да го водат на нивниот мајчин јазик.

Одрекување од правото на гласање

Барем така е во Велика Британија. Иако за ова не постои службен закон, жителите на Англија сметаат дека кралското семејство не треба да учествува во изборите, бидејќи тие ја претставуваат целата земја. Кога еднаш жената ќе стане принцеза, за неа повеќе нема гласање на политичките избори доколку сака нејзиниот народ да ја сака.

Откажување од својата дива страна

Жената која ќе стане принцеза најверојатно и не е некој тип голема бунтовничка, но доколку сепак имала некоја дива страна, таа ќе мора засекогаш да се откаже од неа. Ниту таа, ниту нејзиното семејство не смеат да дозволат никакви скандали.

Подготвеност на живот полн со формалности

Прекарите не се дозволени во кралската палата. И принцезата треба да се навикне на тоа останатите да и се обраќаат со Нејзиното кралско височество принцезата...

Секогаш се со беспрекорен изглед

Врвните стилисти барем трипати неделно ја фенираат косата на Кејт Мидлтон, и таа треба редовно да ја негува и скратува. Скоро е невозможно да ја видете Кејт несредена во јавност и таа е идеална пример за совршено дотерана принцеза. Да се биде принцеза не е за некого кој сака да ги извршува работите во облека за вежбање после интензивен тренинг.Живот во семејство во кои се следат кралските правила

Кралицата ги одредува поголемиот дел од ситниците кои се случуваат во секојдневниот живот во кралското семејство. На пример, правило е вечерата да заврши откако кралицата ќе заврши со нејзиниот оброк.

Присуство во најдобрите училишта и на најпрестижните социјални настани

За една жена да стане принцеза, таа мора да го запознае принцот. Најголема веројатност да се случи тоа е на престижните институции за високо образование, гала вечерите, на баловите или пак хуманитарните случувања. За принцезата е важно да има што е можно повисоко образование, бидејќи таа има важно место во општеството.

Откажување од каква било кариера

Да се биде принцеза е работа со полно работно време и така треба да остане. Дури иако таа се образувала во најпрестижните училишта и стекнала многу дипломи, таа мора да се откаже од сонот да изгради сопствена кариера. Кејт Мидлтон има дипломирано на факултетот за историја на уметност, но не се занимава со тоа во животот.

Не смее да биде член на никаква политичка организација

Принцезата никогаш не смее да се кандидира за каква било политичка позиција поради слични причини поради кои и не смее да гласа. Принцезата ја претставува целата земја, а кандидирањето за ангажирање во некоја политичка странка би создало поделеност.

Мора да се занимава со хуманитарна работа

Поголемиот дел од своето време принцезата го минува занимавајќи се со хуманитарна работа, и со тоа во својата земја претставува грижлива, мајчинска фигура. Поголемиот дел од принцезите се определуваат за една или две хуманитарни цели и работат на подобрување на тие определени подрачја.


Текстот е прочитан 1306 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter