Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 12:43

ТРАДИЦИОНАЛНА ПРОСЛАВА ВО ДЕБАР МААЛО

Дебармаалци со оро ја почнаа новата година

Дебармаалци, традиционално, се собраа во кафеаната "Идадија", каде што кршеа лепче, а потоа заиграа оро низ новата Боемска улица

Првиот ден во новата година дебармаалци, традиционално, го одбележаа со Дебармаалските средби. Тие, традиционално, се собраа во кафеаната "Идадија", каде што кршеа лепче, а потоа заиграа оро низ новата Боемска улица.
Нов кум годинава е Драгче Трпковски, кој им посака здравје, среќа и успех на дебармаалци и им се заблагодари што токму него годинава му го предале чинот да биде нов кум.
"Ми претставува особена чест што токму мене Дебармаалскиот одбор ми даде таква чест да бидам кум", изјави новиот кум Драгче Трпковски.
Стариот кум Дејан Трпковски, пак, истакна дека минатата година му била успешна и исто таква му посака и на новиот кум, порачувајќи дека традицијата мора да продолжи."Му посакувам на Драгче-Дац оваа година да му биде двојно, тројно, четирикратно, десеткратно поуспешна. Следнава година ќе се формира здружение на граѓани за прослава на Дебар Маало, во кое ќе бидат вклучени сите стари кумови", изјави стариот кум Дејан Трпковски.
Пречекот на дебармаалската Нова година е стара традиција, која трае повеќе од 90 години. Првата ваква средба била организирана во 1928 година.


Текстот е прочитан 342 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Богојавление - Водици во Македонија (Фотогалерија)
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter