Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.02.2017, 09:44

ВО РАМКИТЕ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ИЗВИДНИЦИТЕ

Сендвичи за луѓето на улица

Извидниците од Прв скопски извиднички одред подаруваа облека, делеа сендвичи, правеа обуки и одеа во посета на деца од ранливи категории

Изминатиот викенд Првиот скопски извиднички одред (ПСИО) го одбележа Светскиот ден на извидниците, 22 февруари, денот кога е роден основачот на најголемото младинско движење во светот лорд Роберт Баден Пауел.
Секоја година во мисија за Добро дело, извидниците со своите водачи одат да помогнат онаму каде што ќе проценат дека е потребно. Подаруваа облека, делеа сендвичи, правеа обуки и одеа во посета на деца од ранливи категории.
Јато Кактуси беа во посета на ОУ "Дитуриа". На децата од социјални семејства им подарија зимска облека, чевли, јакни и училишен прибор. Децата навистина се добро згрижени и одлично функционираат, но сепак основните работи за пристоен живот недостасуваат. Добивме молба да се вратиме повторно и за дружба и помош, особено за одржување на хигиена и храна", вели Снежана Јанковиќ, началник на ПСИО.Јатото Фикуси на децата од Домот за деца без родители "11 Октомври" им ја презентирале извидничката опрема и им ги покажувале основите на прва помош и заштита, а патролата Рисови ги учела децата од СОС "Детско село" на азбуката за декодирање германикус и играле ултимејт фризби, а патролата Бувови и јатото Џуџиња ги посетиле дечињата од Дневниот центар за деца на улица во Шуто Оризари.
И годинава извидниците ја продолжија традицијата за делење храна по скопските улици.
"Извидниците од групата Самурајски Лемури поделија 50-ина сендвичи на луѓето кои немаат, кои секојдневно работат и се снаоѓаат како знаат и умеат. Чувството да се помогне е незаменливо, особено кога станува збор за нашите сограѓани кои немаат ни парче леб", вели Тамара Иванова од ПСИО.
Облека и храна извидниците донирале и во Ромскиот камп на семејство кое живее на маргините на општеството и им ветиле дека ќе се вратат со уште помош.
"Сакаме да упатиме јавен повик за донација на средства за хигиена, за лична и домашна употреба и храна, кој колку може да донесе во нашиот одред секој ден во 19:00 часот, а ние ќе се вратиме кај семејствата и ќе им ја донираме. Заинтересираните може да не исконтактираат преку нашата фејсбук страница - Фирст Сцоут Унит оф Скопје ", повика Снежана Јанковиќ, началник на ПСИО.


ПСИО има преку 80 членови

Во Првиот скопски извиднички одред (ПСИО) членуваат преку 80 деца и млади. Мисијата на извидниците е да придонесат во образованието на младите, преку систем на вредности врз основа на извидничкиот Завет и Закони.
ПСИО е најстариот извиднички одред во Република Македонија. Формиран е есента 1952 година, за подоцна во 1953 година да се регистрира во Сојуз на извидници на Македонија. ПСИО е невладина организација, непрофитабилна и исклучиво волонтерска организација.


Текстот е прочитан 1332 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter