Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.07.2016, 13:27

Новиот седан "БМВ Серија 1" засега само за кинескиот пазар

Германскиот производител "БМВ" соопшти дека наскоро во Кина ќе почне со производство на моделот "Серија 1 Седан", нагласувајќи дека станува збор за модел наменет исклучиво за купувачите во таа земја.

Новата компактна лимузија е дизајнирана на концептот "БМВ Компакт Седан", чија премиера беше на саемот на автомобили во кинескиот град Гуанџу, во ноември 2015 година.
"БМВ Серија 1 Седан" на кинескиот пазар треба да се соочи со премиум моделите "Мерцедес КЛА" и "Ауди А3". Автомобилот ќе се изработува во погоните на компанијата "БМЊ Бриллианце Аутомативе", а претставува заедничка инвестиција на Баварците и Кинезите.
"БМВ" засега објави само еден рендер за новата компактна лимузина, а ни ги сокри податоците за техничките детали на возилото.
Се очекува "БМВ Серија 1 Седан" да биде поставен на механичката платорма УКЛ со преден погон (истата што ја користи "БМВ Серија 2 Актив Туриер), а на располагање е на палетата од турбо мотори со три и четири цилиндри. Производителот најави и дека автомобилот ќе биде опремен со најновата КонектДрајв технологија, што треба да придонесе овој модел да претставува "атрактивната опција во премиум компакт сегментот".
Останува да се види дали "БМВ" ќе го промени мислењето и овој модел дополниелно ќе го понуди и во Европа.


Текстот е прочитан 2858 пати.
#
Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter