Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.06.2016, 22:10

"Рено" претстави "клио" со 275 КС!

Екстремното "рено клио РС 16" во боите на болидот од Ф-1 на францускиот конструктор, со дволитарски мотор од 275 КС ја предводеше гамата на спортски автомобили на "Рено" на улиците во Монте Карло.

Спортскиот новитет доаѓа од "Рено спорт" одделението од градот Дип и претставува трансфер на натпреварувачка технологија, типична за Формула 1, во реалниот живот и сериските верзии на колите. Ова одделение се прослави со моделите "меган РС", "клио РС" и специјалните едиции Трофи и Ф-1.
- Основна цел ни беше да направиме кола со застрашувачки перформанси и успеавме. Во Франција "клио РС 16" ќе се продава по цена од 45.000 евра - изјави Патрис Рати, извршниот директор на "Рено спорт".
Во однос на обичниот "РС" овој специјален модел има поширока трага на 19-инчните тркала, поширока каросерија за 60 мм и нов агресивен аеродинамичен пакет во кој се истакнуваат новиот преден сплитер и кровниот спојлер.
Во однос на сериското "клио РС" кое од турбобензинецот од 1,6 литри ослободува 200 КС, па и "РС 220 трофи" верзијата која поседува 220 КС, овој модел може да се пофали со 275 КС. Ова е дволитарски агрегат преземен од "меган РС 275 трофи-Р". Позајмен од овој модел е и шестстепениот мануелен менувач, како и системот за ладење кој е модифициран.


Текстот е прочитан 2676 пати.
#
Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter