Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.01.2017, 22:41

ИЗЛОГ

Идила

Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила...

Во Македонија ни се случува идила.
Дома, на улица и во институциите.
Споивме празници.
Падна снег.
Екстремно ниски температури.
Кој не може и нема - седи дома и се теши дека е покрај камин.
Кој може и има -оди на зимување и купува на попуст.
Учениците се на распуст.
Сообраќајот се одвива забавено.
Се привикнуваме на рано будење и на работа.
Излозите, плоштадите, парковите и дворовите се накитени.
Место мода и штикли, сакаме само да ни е топло.
Место кафе, нe греат чај и салеп.
Се чуваме од настинки, паѓања, скршеници и од нова криза.
Пред нас е уште една нова година.
Нe чека:
Нова влада.
Чистење на отрови од организмот, мислите и од околината.
Симнување на килограмите.
Доброто да го повториме.
На лошото да заборавиме.
Здравјето да го зачуваме.
На успех да не завидуваме.
На хероите да им честитаме.
Повеќе да сакаме.
Помалку да мразиме.
Гледајте го во кино "Ла ла ленд" за да се чувствувате поубаво.
Среќна Нова 2017!

l.sabit@vest.com.mk

 


Текстот е прочитан 965 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Богојавление - Водици во Македонија (Фотогалерија)
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter