Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 13:21

НА ИНИЦИЈАТИВА НА УНДП

Карпош ќе ги мапира непристапните објекти за лицата со хендикеп

Општина Карпош ќе се вклучи во проектот "Мапатон" за мапирање на сите пристапни места, но и на бариерите со кои се соочуваат лицата со попреченост на местата каде што живеат.

Проектот е на иницијатива на УНДП, и предвидува вклучување на лицата со посебни потреби во имплементација на андроид апликација, а која ќе им овозможи интерактивност во мапирањето на пристапните места.
"Со полчасовна обука на вработените од урбаните заедници од Општина Карпош, како и на дефектолози, практично, ќе почне овој проект инициран од УНДП, а со задоволство прифатен од Општина Карпош. По обуката, вработените со смарт телефони ќе ги фотографираат и детектираат сите непристапни објекти - јавни и комерцијални, тротоари и пешачки патеки кои се пречка за извршување на обврските, или кои им го попречуваат движењето на лицата со хендикеп", објасни Гордана Стојчевска - Зафировска, помошник-раководителка на секторот за дејности од јавен интерес во Општина Карпош.
Од Карпош велат дека при проектирањето на сите институции од Општината, како што се градинки и основни училишта, се води сметка за потребите на лицата со хендикеп, за да можат и тие без пречка да ги користат.


Текстот е прочитан 475 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter