Македонија Култура Скопје Живот Спорт Свет Калеидоскоп Култура свет
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.03.2017, 13:04

РЕВИЈА НА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ САЕМ ЗА ВЕНЧАВКИ

Од фустанот нека ве фати "мајата"

Викендов, во Скопје, се одржа седмиот по ред Саем за венчавки, кој се отвори во петокот, во хотелот "Александар палас" во Скопје.

Традиционално, познати лица од домашниот јавен живот, како невести и младоженци, ни подготвија модна ревија носејќи модели од познати македонски дизајнери.
"Ова е свадба со повеќе невести. Од фустаните што ги носите, нека ве фати 'мајата', па тие што не биле невести, наскоро да се омажат", рече домаќинката на настанот, Елена Стефановска. Дел од моделите на ревијата веќе имаат искуство како невести - Лила Стојановска, Светлана Црнокрак, презентерката Љубица Јаневска-Ивановска. Сара Мејс имаше генерална проба за својата скорешна свадба, а видовме и редовни учеснички на невестинските модни шоуа: Марјана Станојковска, Јована Стојменовиќ, манекенката Симона Станковска. Како модели се појавија и пејачките Симона Попоска, Рената Кралевска, Јулијана, шармантната седумгодишна Симона Николовска. Костуми носеа велосипедистот Влатко Кузмановски, актерот Зоран Љутков и манекенот Спасое Кликовац.
Саемот заслужи пофалби за успешната организација, а го организираше магазинот за венчавки "Во бело". На штандовите во трите хотелски сали се претставија повеќе од 50 изложувачи на невестински фустани, на свадбени декорации, фотостудија.М. Џаровска
Фото: Б. Грданоски


Текстот е прочитан 2680 пати.
#
Револуционерот Сандански и јасновитката Ванѓа мамка за туристите
Бурческа: Вљубена сум во гитаристот од мојот бенд
Порано имаше душа, сега сe е празно
Тајната на монашкиот локум
„Ауди кју 5“ од Дарко за Ромина
За Велигден сум најдотерана по дома
Ги учам децата на добри дела
Уапсени членовите на македонската музичка група "Балкан бенд"
Шаховски варијанти за животна стратегија
Ако е квалитетно, еспресото не му штети на организмот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter