Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.12.2016, 14:42

"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година

Германскиот производител планира до крајот на оваа деценија секој од неговите модели да добие барем една верзија со некој вид на електричен погон.

Во практика тоа значи дека сите модели ќе имаат или потполно електрична или плаг-ин варијанта.
"БМВ" сериозно влезе во светот на колите на електричен погон кога лансираше потполно нова серија "и" која се состои од електичен "и3" и спортски плаг-ин хибрид "и8".
Широкиот фронт на електрификација ќе ја опфати гаамата на конвенционални возила почнувајќи од класичните лимузини "серија 3, 5 и 7" па до кросовер/СУВ моделите "Икс". Во моментов во понудата има плаг-ин хибриди во "серија 3" (330е) и моделот "Икс 5" (иксдрајв 40е), како и хибридниот "бмв 225икс-е актив".
Поради самата природа на електромоторите кои овозможуваат перформанси и забрзување, автомобилите на струја ќе ги задржат спортските карактеристики.


Текстот е прочитан 4322 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter