Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.12.2016, 14:02

ЦЕЛОСНО СТАРТУВА ЕДИНСТВЕНИОТ СИСТЕМ ЗА НАПЛАТА

Од недела само електронски билети и во ЈСП и кај приватниците

Хартиениот билет купен кај возачот се укинува, а возачите во период од еден месец ќе продаваат неперсонализирани картички со 5 гратис возења. Билет во автобус ќе може да се плати и со мобилен телефон

Хартиениот билет за едно возење купен кај возачот во ЈСП од недела се укинува. Целосно стартува единствениот систем за наплата во јавниот превоз, па и кај приватниците и во ЈСП ќе важи исклучиво само електронскиот билет.
"Возачите во период од еден месец ќе продаваат неперсонализирани картички. Тие чинат 150 денари во кои патниците ќе добијат и пет гратис возења", велат од ЈСП.
Во Новата година корисниците на јавниот превоз задолжително треба да имаат електронска картичка, која може да се набави во сите продажни места на ЈСП-Скопје, во дополнителните продажни места од мрежата за продажба на 50 различни локации и во сите автобуси на ЈСП и на приватните превозници.
Покрај неперсонализираната картичка, патниците ќе можат да си извадат и персонализирана, на која има фотографија од патникот. Таа чини 200 денари.Наместо хартиен билет за едно возење, граѓаните кои немаат електронска картичка ќе можат преку својот мобилен телефон да купат билет за едно возење за сите линии и ноќен билет за едно возење, исто така за сите линии.
ЈСП апелира студентите и пензионерите, како корисници на субвенциониран превоз, да си ја продолжат важноста на билетите за 2017 година. Истите билети, од недела ќе им важат и во приватните автобуси.
Единствениот систем за наплата во јавниот превоз требаше целосно да се воведе од септември годинава, но поради штети од поплавите во 45 автобуси на приватниците, електронската наплата се воведе само во ЈСП, а стартот кај приватниците беше одложен за 1 јануари 2017 година. (М.И.П.)


Контролори на ЈСП и во приватните автобуси

Службата за контрола на ЈСП ќе ја контролира примената на електронската наплата и кај приватниците. И кај нив, од недела, ќе биде задолжително патниците за превозот да имаат електронски билети. На возачите повеќе нема да им биде дозволено, како досега, да земаат 25 денари за да го пропуштат патникот.


Текстот е прочитан 2505 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter