Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.12.2016, 14:02

ЦЕЛОСНО СТАРТУВА ЕДИНСТВЕНИОТ СИСТЕМ ЗА НАПЛАТА

Од недела само електронски билети и во ЈСП и кај приватниците

Хартиениот билет купен кај возачот се укинува, а возачите во период од еден месец ќе продаваат неперсонализирани картички со 5 гратис возења. Билет во автобус ќе може да се плати и со мобилен телефон

Хартиениот билет за едно возење купен кај возачот во ЈСП од недела се укинува. Целосно стартува единствениот систем за наплата во јавниот превоз, па и кај приватниците и во ЈСП ќе важи исклучиво само електронскиот билет.
"Возачите во период од еден месец ќе продаваат неперсонализирани картички. Тие чинат 150 денари во кои патниците ќе добијат и пет гратис возења", велат од ЈСП.
Во Новата година корисниците на јавниот превоз задолжително треба да имаат електронска картичка, која може да се набави во сите продажни места на ЈСП-Скопје, во дополнителните продажни места од мрежата за продажба на 50 различни локации и во сите автобуси на ЈСП и на приватните превозници.
Покрај неперсонализираната картичка, патниците ќе можат да си извадат и персонализирана, на која има фотографија од патникот. Таа чини 200 денари.Наместо хартиен билет за едно возење, граѓаните кои немаат електронска картичка ќе можат преку својот мобилен телефон да купат билет за едно возење за сите линии и ноќен билет за едно возење, исто така за сите линии.
ЈСП апелира студентите и пензионерите, како корисници на субвенциониран превоз, да си ја продолжат важноста на билетите за 2017 година. Истите билети, од недела ќе им важат и во приватните автобуси.
Единствениот систем за наплата во јавниот превоз требаше целосно да се воведе од септември годинава, но поради штети од поплавите во 45 автобуси на приватниците, електронската наплата се воведе само во ЈСП, а стартот кај приватниците беше одложен за 1 јануари 2017 година. (М.И.П.)


Контролори на ЈСП и во приватните автобуси

Службата за контрола на ЈСП ќе ја контролира примената на електронската наплата и кај приватниците. И кај нив, од недела, ќе биде задолжително патниците за превозот да имаат електронски билети. На возачите повеќе нема да им биде дозволено, како досега, да земаат 25 денари за да го пропуштат патникот.


Текстот е прочитан 1984 пати.
#
Ќе се обновува Старата учителска школа
Прифатилиштето ќе се проширува со парите за новогодишната прослава
Гази Баба годинава ќе асфалтира 72 улици
Скопје се чисти од новиот снег
Паркот Нирнберг ќе се наводнува со автоматски прскалки
Да се внимава на внатрешните инсталации
Скопјани се собраа во Мичурин за Василица
Без парно, на помош ќебиња и греалки
Голем дефект на мрежата, повеќе делови од Скопје без парно
Две нови возила за отпад во Илинден

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter