Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.03.2017, 20:04

„За заедничка Македонија“: Сорос да се тргне, а Хан да слушне дека Македонија е наша земја

Сорос, тргни ги рацете од Македонија, порачаа демонстрантите на денешниот масовен протест кој се одржа во Скопје во организација на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Повеќе десетици илјади граѓани и вечерва излегоа на улиците и упатија гласни пораки дека нема да дозволат со туѓи платформи да се урива унитарноста на државата.

Во долгата поворка која се движеше од Владата, кон Собранието, покрај вообичаеното изобилство од знамиња и ленти во препознатливите македонски бои, носеа и транспаренти на кои имаше директни пораки упатени до мултимилјардерот Џорџ Сорос. Од него се бараше да ги тргне своите раце од Македонија и да ја остави земјата сама да си го развива својот пат кон иднината, без да и` се урива унитарноста со туѓи платформи.

Воедно од говорницата пред Собранието беа упатени пораки и до еврокомесарот Јоханес Хан, кој утре (вторник) треба да допатува во земјава. Организаторите на протестот, гневни што утре не се ставени на агенда за средба со Хан, ги повикаа насобраните да вежбаат за утрешниот собир.

Според најавите се очекува утре да се собере голема маса народ за да му се укаже на еврокомесарот дека македонските граѓани не сакаат уредување на земјата по волјата на туѓи, разнебитувачки центри и сили.


Текстот е прочитан 1275 пати.
#
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
На нозе и Македонците во Швајцарија
Собранието ја продолжува конститутивната седница
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој
Ќе го зачуваме ли јазикот?
ОДРЖАН ПРВИОТ ПРОЛЕТЕН ПРЕДИЗВИК НА СТЕМ АКАДЕМИЈА: НАТПРЕВАР ВО РОБОТИКА
ВМРО-ДПМНЕ го слуша народот, СДСМ ја следи Тирана
Груевcки: За ВМРО-ДПМНЕ се важни граѓаните
Собранието утре ќе ја продолжи конститутивната седница

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter