Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.01.2017, 13:59

ЈСП СО СОВЕТ ДО ГРАЃАНИТЕ

Да се пријават возачите што немаат картички за продажба

Граѓаните задолжително да го запомнат бројот на автобусот, а не бројот на линијата на која вози, за да може да се санкционира возачот

До крајов на месецов, за да им се олесни на граѓаните да си обезбедат неперсонализирана картичка за јавен градски превоз, ваква картичка можат да купат од возачот во автобус. Таа чини 150 денари, со неа следуваат пет гратис возења со неограничен рок за нивно искористување, а потоа може да се надополни. Ваква картичка може да се купи и во билетарниците низ градот.
Но во изминативе денови, во некои од автобусите немаше да се купат картички.
"По најголемиот снег одев од Кисела Вода до Центар, затоа што ниту во автобусот на линија 24 ниту во 13 возачите немаа картички. Наводно, им се потрошиле. Истиот одговор го добив и кога, по пат, се обидов да се качам во автобусот со број 58, а потоа и во оној што вози на линија 41. Карти немаше ни во билетарницата кај Општина Кисела Вода. Таму ми одговорија дека вршеле само надополнување, а не и продажба на картички", се пожали Александар од Кисела Вода.Од ЈСП "Скопје" велат дека возачите имаат обврска секое утро со себе да понесат доволен број картички за да бидат услужени патниците. Но, како што велат, се случува некои од нив да не го сторат тоа.
"Се разбира дека ние го санкционираме таквото однесување, но мора да го знаеме бројот на автобусот во кој се случило тоа, затоа што на една иста линија возат повеќе автобуси. Затоа, доколку граѓаните имаат ваков или сличен проблем, задолжително да го запомнат бројот на автобусот, а не бројот на линијата на која вози", објаснуваат од Јавното претпријатие. Што се однесува до билетарниците, и тие, според ЈСП, мора да пријават кога картичките им се потрошени, за да им испорачаат од претпријатието нова тура.
(Ан. С.)


Текстот е прочитан 1434 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter