Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.02.2017, 13:51

ЈАКИМОВСКИ ОСТАНУВА ДОСЛЕДЕН НА СВОЈОТ СТАВ

Во Карпош нема да има зонско паркирање

ЈП "Градски паркинг" планира годинава да отвори зонски паркиралишта во "Лептокарија" во Карпош 3, како и на три улици во Карпош 1

На територијата на Карпош нема да се воведе зонско паркирање, тврди градоначалникот Стевчо Јакимовски. Ова е потврда на неговиот став изречен пред неколку години, кога првпат се заговараше воведување на паркирање по зони во делови од оваа општина, на кое Јакимовски се спротивстави. Тогаш тој нагласи дека решението на проблемот со паркирање во Општина Карпош не е во воведување зонско паркирање туку во изградба на нови паркинг-простори, кои граѓаните би ги користеле бесплатно.
Годинава, во својата инвестициона програма, јавното претпријатие "Градски паркинг" најави дека планира да отвори нови 1.500 паркинг-места во Скопје, а за 452 веќе има изработено и сообраќајни проекти. Според програмата, нови 148 зонски паркинг-места е предвидено да се отворат во Дебар Маало, 304 во Автокоманда, а зонски паркиралишта годинава се планирани и во "Лептокарија" во Карпош 3, како и на улиците "Мирка Гинова", "Иван Аговски" и на "Гиго Михајловски" во Карпош 1."Општина Карпош никогаш не побарала воведување зонско паркирање на ниту една локација на својата територија. Во конкретниов случај, потребна е согласност на Советот на Општина Карпош. Градоначалникот Јакимовски енергично тврди дека зонско паркирање на територија на локалната самоуправа ќе нема", велат од Карпош.
Останува да се види дали првиот човек на Карпош и овој пат ќе успее да се избори сите паркиралишта во Општината да останат бесплатни, а проблемот со паркирање да го решава со изградба на нови паркинг-простори.

(Ан. С. )


Текстот е прочитан 1356 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter