Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

05.01.2017, 13:26

ОПШТИНА АЕРОДРОМ ГО МЕНУВА ОСВЕТЛУВАЊЕТО

Штедливи светилки за крстот во Ново Лисиче

Повеќе од две недели крстот во Ново Лисиче, сместен на крстосницата на булеварите "Трета македонска бригада" и "Србија" е без осветлување.

Жителите од околината велат дека одвреме-навреме свети по некоја светилка, а дека во вторникот вечер биле вклучени сите светилки, но со многу слаба светлина.
"Во моментов се работи на осветлувањето на крстот, што значи следната недела ќе биде целосно осветлен. Станува збор за поставување штедливи светилки, кои значително ќе ги намалат трошоците за енергија за осветлување", објаснуваат од Општина Аеродром. Според нив, осветлувањето на крстот ќе чини околу 6,5 милиони денари.Инаку, крстот и претходно беше осветлен, но и покрај рефлекторите, големи делови од конструкцијата беа во темница. Затоа Општината, која е задолжена за одржување на крстот, летово на оглас бараше фирма која за 5.080.000 денари ќе изведе осветлување на крстот.
Крстот е висок 56,5 метри, со распон на краците од 34 метри, а на постаментот има 12 икони од дванаесетте апостоли. Целата конструкција е премачкана со златна боја, а местото околу крстот е уредено со зеленило, пешачки патеки, клупи и фонтана. Во внатрешноста на постаментот на крстот беше предвидено да се изградат две галерии, но поради тоа што просторот е тесен, пренаменет е за сместување на техничката опрема за крстот.
(Ан.С.)


Текстот е прочитан 1526 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter