Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.03.2017, 13:37

В ПОНЕДЕЛНИК ИСТЕКУВА РОКОТ ЗА АПЛИЦИРАЊЕ

Поднесени 182 барања за субвенции за печки на пелети

За 2017 година се предвидени 10 милиони денари или околу 330 субвенции за набавка на нови печки на пелети

Сто осумдесет и две барања за субвенции за печки на пелети се поднесени досега од објавувањето на јавниот повик. Барањата моментно се во фаза на разгледување, а Комисијата почнала и со теренска проверка на дадените локации каде што ќе бидат поставени печките.
Најдоцна до понеделник, 13 март, скопјани ќе можат да аплицираат за субвенции за купување печки на пелети. Сите апликации што ќе пристигнат по овој датум, воопшто нема да бидат прифатени, ниту разгледувани, соопшти Град Скопје.
За 2017 година се предвидени 10 милиони денари или околу 330 субвенции за набавка на нови печки на пелети. Јавниот повик почна на 27 февруари и ќе трае заклучно со 13 март.


"Оваа година, јавниот повик ги опфаќа граѓаните на Град Скопје што се затоплуваат на печки со дрва, јаглен, нафта и на мазут и претставува една од мерките што ги презема Град Скопје со цел подобрување на квалитетот на амбиентниот воздух", наведува Градот.
Услови за добивање субвенција се барателот да нема искористена субвенција за таа намена од кој било извор во Македонија; да е жител на град Скопје; да е корисник на печка на јаглен, дрва, нафта или на мазут; новата печка на пелети што ќе ја купи да биде инсталирана и да се користи на истата адреса од личната карта, да нема приклучок на градско централно греење во објектот каде што е инсталирана; станбениот објект да не е во фаза на градба и барателот да има платено данок на имот за објектот каде што е инсталирана печката, заклучно со 2016 година.
Граѓаните треба да ги поднесуваат документите до архивата на Град Скопје, секој ден од 9:30 до 15 часот. На минатиот јавен повик, објавен во 2016 година, беа доделени 196 субвенции.


Текстот е прочитан 1051 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter