Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.06.2016, 21:49

Претседателите на Чешка 90 години се возат во "Шкода"

Во најголем дел од земјите со силна автоиндустрија претседателите и високите државници како службено возило користат автомобил од домашно производство.

"Шкода" пролетва одбележа девет децении од моделот "хиспано-суиза" во кој се возеше првиот претседател на Чехословачка, Томаш Масарик.
"Шкода хиспано-суиза" е претставена во 1926 година и тежела 2,7 тони. Имала посебна патничка кабина во која се возеле државниците, додека возачкиот дел бил одделен со специјално стакло, а автомобилот добивал погон од шестцилиндарски 6,7-литарски мотор. По Втората светска војна за потребите на претседателот Кленет Готвалд, а потоа и за Антоњин Запотоцки е изработена "шкода вос", возило тешко 4,4 тони и долго 5,7 метри.
Првиот чешки претседател во независна Чешка, Вацлав Хавел бил фан на автомобилите и лично ја испробал новата генерација на "Шкода", почнувајќи од "фелиција", "фабија" и "октавија" па до "суперб". Неговиот наследник Вацлав Клаус се возеше во "шкода суперб", а актуелниот претседател Милош Земан лани доби "суперб" од третата генерација кое во моментов го користи како официјалноа службено возило. Оваа кола од луксузната серија "лорин и клемент" е опремена со 2,0 ТСИ бензинец со 280 КС и погон на четири тркала.


Текстот е прочитан 3463 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter