Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.01.2017, 13:27

ДЕФЕКТ ГО ОСТАВИ ПОЛОВИНА СКОПЈЕ БЕЗ ГРЕЕЊЕ

Без парно, на помош ќебиња и греалки

Во услови на поларни температури, вчера половина Скопје остана без парно греење.

Попладне беше прекината испораката на топлинска енергија во централното градско подрачје и во делови од Карпош, поради голема загуба на вода во дел од мрежата. И додека екипите на дистрибуција со топлина "Балкан енерџи" се обидуваа на терен да го санираат дефектот, скопјани бараа начин да се стоплат во студените домови.
"Веќе три часа немаме парно, и станот веќе е оладен. Ако не добиеме парно до вечер, јас не знам како ќе ја поминеме ноќта кога надвор ќе биде -15. Тогаш не помагаат ни ќебиња ни јоргани. Немаме друг начин да го згрееме станот. Климата не функционира на олку студено време", се пожали жител на улица Ленинова.
Неизвесно беше и кога ќе биде отстранет дефектот."Екипите се веќе на терен и интензивно работат на санација на дефектот и на воспоставување режим на редовна испорака на топлинска енергија до сите потрошувачи. Поради големината на дефектот, во овој момент невозможно е да се даде прецизна проценка кога ќе биде отстранет, но се прават напори редовното снабдување со топлина до сите потрошувачи да биде воспоставено во најкраток можен временски рок", информираа од БЕГ.
Тие упатија за дополнителни информации потрошувачите да се обратат во Центарот за грижа на потрошувачи на телефонот (02) 3076 200.


Текстот е прочитан 3938 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter