Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.12.2016, 13:15

НОВОГОДИШНА РАБОТИЛНИЦА НА ШКОЛИТЕ "КЕМАЛ АТАТУРК" ОД ДОЛНО КОЛИЧАНИ И "ДИМИТАР МИЛАДИНОВ" ОД ЦЕНТАР

И Дедо Мраз и Ноел Баба носат подароци

Учениците изработуваа новогодишни честитки, кои ќе ги продаваат на новогодишен базар следната недела во училиштето "Димитар Миладинов", а со парите ќе купат билети за да одат заедно на претстава

Ученици од основното училиште "Димитар Миладинов" од Центар, вчера беа на новогодишна работилница кај учениците во основното училиште "Кемал Ататурк" во Долно Количани. Учениците од второ, трето и петто одделение од Центар ги пречекаа нивните врсници од Долно Количани. Наставен јазик во школото "Кемал Ататурк" е турски, а во "Димитар Миладинов" македонски, но учениците немаа проблем да се разберат меѓу себе. За миг ја надминаа јазичната бариера и утврдија дека Дедо Мраз е истиот човек со Ноел Баба, оти и едниот и другиот носат подароци. Учениците од второ и петто одделение, заедно изработуваа новогодишни честитки за базарот, кој следната недела ќе се одржи во "Димитар Миладинов", а гости ќе бидат учениците од "Кемал Ататурк". Учениците, пак, од трето одделение од "Димитар Миладинов" им пееја новогодишни песни на дечињата што ги изработуваа честитките, а на крајот од работилницата поделија новогодишни пакетчиња на дечињата од "Кемал Ататурк"."Со парите од новогодишниот базар ќе купиме карти за некоја претстава, на која дечињата од двете училишта ќе одат заедно", најави Маја Ангелова, директорка на "Димитар Миладинов" која, заедно со наставничките од второ, трето и од петто одделение, беше во посета на училиштето во Долно Количани.
Зборовите кои учениците не ги разбраа, на турски ги преведе директорот на "Кемал Ататрук" Сабри Имер. Тој на гостите, од дворот на училиштето во Количани им го покажа Скопје, над кое и вчера имаше надвиснат облак од нечистотија.
Учениците си закажаа повторна средба во Долно Количани напролет, за да можат заеднички да го проследат будењето на природа оти вчера, и покрај сонцето, беше ладно за да си поиграат во дворот. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1173 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter