Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.06.2016, 14:18

Се подготвува премиерата на втората генерација „Порше Панамера“

Компанијата "Порше" објави кратко видео со кое ја најави втората генерација на својата луксузна спортска лимузина "Панамера".

Новата " Панамера" е подготвена да се појави пред очите на јавноста, а "Порше" како уште еднаш да имаше потреба да нагласи дека лансирањето на овој модел со четири врати е исправна одлука. Во краткиот филм, производителот од Штутгарт потсетува на некои од најважните пресвртници во историјата на компанијата, кога за донесување одлуки била потребна храброст (ќе додадеме и визија), додека многумина сметале дека во прашање е чиста лудост.
Така било и кога "Порше" одлучил моторот да го смести во задниот дел на своите автомобили, но и при лансирањето на својот прв СУВ модел:
Во пресрет на премиерата на "Панамера" за 2017 година "Порше" објави дизајнерска скица на профилот на автомобилот и делумно затемнета фотографија на задниот дел од возилото, на која се гледаат новите стоп светла и нагласените, широки калници, како навестување на поспортскиот изглед во однос на првата генерација.Неодамна на Интернет стигна и фотографијата на кабината на новата "Панамера", која открива дека внатрешноста на автомобилот е помодерна од актуелната верзија, со значително помалку класични копчиња и нов, голем екран на мултимедијалниот систем во форма на таблет.
Дисплејот зазема најголем дел од горната позиција на средишната конзола, па централните вентилациски отвори место од страна, како на првата генерација, сега се наоѓаат малку пониско, на панелот на кој е и рачката на менувачот, а командите меѓу возачот и совозачот се активираат на допир од прст.
Новата "Панамера" е поставена на MSB механичката платформа на групацијата "Фолксваген", а се очекува дизајнот на надворешноста да биде инспириран од концептот "Спорт Турисмо" од 2012 година. Моторизацијата ќе ги опфати турбо В6 и В8 единици, а во понудата ќе биде и верзијата со хибриден погон.
Се очекува "Порше" наскоро и официјално да ја претстави "Панамера" за 2017 година, додека светската саемска премиера треба да се одржи на авто-салонот во Париз, во октомври 2016 година.


Текстот е прочитан 2479 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter