Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.08.2016, 14:04

„Тесла Моторс“ ќе произведува и електричен минибус

Првиот човек на „Тесла Моторс“ Илон Маск, изјави дека електричното урбано возило за превоз на поголем број патници ќе се темели на платформата на „Модел Х“.

Кога кон средината на јули Маск ги изложи деталите за новиот „мастер план“, покрај електричниот камион го најави и „урбаното возило за превоз на поголем број патници“. Тогаш тој изјави дека станува збор за електричен автобус.
Сепак, како што открива „Јалопник“, Маск мислел на електричен минибус. Шефот на „Тесла Моторс“ на Твитер ја потврди оваа информација и додаде дека ова возило ќе ја дели механичката платформа со кросоверот „Модел Х“.
Маск верува дека минибусите поради помалите дименизии и подобирте маневарски можности ќе биде многу повеќе практично за сообраќајниот метеж во споредба со класичните автобуси.
Засега не е познато кога електричниот минибус на „Тесла“ може да се најде на улиците на американските градови, но се претпоставува дека поради реализација на другите планови тоа нема да биде можно пред 2020 година .


Текстот е прочитан 3892 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter