Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.01.2017, 15:05

НА БАРАЊЕ НА СОВЕТНИЦИТЕ ОД ДУИ И ОД ДПА ВО СОВЕТОТ НА СКОПЈЕ

ЈСП пак ќе вози на 9 и 19

На линиите 9 и 19 повторно ќе возат и автобуси на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП). Советот на Скопје, по жесток напад на градоначалникот и на директорот на ЈСП, вчера одлучи да се направи измена на одлуката за линиски превоз, според со која овие две линии им се доделени исклучиво на приватните превозници.

Барање за измена на одлуката до Советот на Скопје доставија советничката група на ДУИ и членот на Советот Идриз Орана.
"Започнувајќи од 01.01.2017 година, некои линии за превоз на патници им се целосно отстапени на приватните превозници, како што е со линијата 9 и 19, кои превезуваат патници на подрачјето на Општина Чаир, граѓаните не користат превоз од ЈСП. Ова е скандал, за кој вината ја сносат градоначалникот на Скопје и директорот на ЈСП. Да ги потсетам дека оваа дискриминаторна и ниска политика на споменатите две лица ја покажува логичната матрица на крајниот безобразен начин на омаловажување и понижување на сите што не се Македонци.Ги потсетувам дека Скопје е мултиетнички град, и јас лично, како член на Советот и граѓанин на Општина Чаир, изразувам најголем протест за овој бесчувствителен однос на одговорните лица што имаат цел да го дискриминираат албанскиот народ", смета советникот Идриз Орана од ДПА.
Директорот на ЈСП Игор Јанушев на советниците им објасни дека претпријатието само ги реализира одлуките кои ги носи Советот на Скопје. "Ќе го почитуваме тоа што ќе биде изгласано", рече директорот Јанушев, нагласувајќи дека истиот Совет ја изгласал одлуката со која на линиите 9 и 19 возат само приватниците.
Измената на одлуката советниците очекуваат да се случи на следната седница, до кога Секторот за сообраќај треба да изработи нов распоред за јавниот превоз на овие линии. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1537 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter