Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.02.2017, 14:03

Време е за готвење

Печени компири со сланина

Потребно:

1 кг компири
100 г сланина тенко исечена
50 мл масло
200 г кромид
1 лажица зачинал

Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, посипете ги со зачиналот и добро измешајте ги. Смесата ставете ја во намастено тавче, па печете ја околу 20 минути во загреана рерна на 200 степени. Потоа, врз компирите и кромидот распоредете ги парчињата сланина и продолжете со печењето уште околу 20 минути на 180 степени.


Текстот е прочитан 11812 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter