Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 13:38

Во проектот на Илинден се вклучија и учениците

Со зеленило против загадувањето

Учениците и наставниот кадар од ОУ "Гоце Делчев" се вклучија во проектот "Со зеленило против загадувањето" кој, во организација на Општина Илинден, ќе се реализира овој месец.

Целта е кај учениците да се развива екосвеста за чување на животната средина и зачувување на сопственото здравје. Учениците го уредуваа училишниот двор и садеа цвеќиња, а било опфатено изразување и творење на тема екологија и ликовни творби "Преку слика до почист и поубав свет".
"Со проектот за раззеленување, опфатени се 20 локации на површина од 60 000 квадратни метри каде што е предвидено да бидат засадени 1 000 садници, со што ќе се даде значаен придонес во заштитата на животната средина и обезбедување почист воздух", велат од Општина Илинден.
Во реализацијата на проектот се вклучени граѓани, ученици, младинци, пензионери, бизнис секторот, општинските комунални претпријатија и општинската администрација.


Текстот е прочитан 696 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter