Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.01.2017, 14:14

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ТОНИ ТРАЈКОВСКИ ГИ НАЈАВИ ПРИОРИТЕТИТЕ ЗА 2017 ГОДИНА

Гази Баба годинава ќе асфалтира 72 улици

Општина Гази Баба годинава ќе продолжи со санација на поплавените подрачја, ќе асфалтира улици, ќе гради училиште и градинка, ќе менува покриви на училишта, ќе продолжи со садење дрвја, а ќе реализира и низа проекти, меѓу кои има и проект за кофинансирање на граѓаните за менување на покриви, фасади и на лифтови во зградите.

Проектите вчера ги најави градоначалникот Тони Трајковски.
"Во соработка со Владата на РМ и со Град Скопје, ќе се продолжи со асфалтирање и санација на улиците во местата кои беа погодени со елементарната непогода во населените места Инџиково, Ченто, Сингелиќ, Брњарци, Стајковци, Виниче, Црешево, Булачани, Смилковци. Планирано е асфалтирање и на 72 улици. Ќе се асфалтираат улици и во населбите Кирил Петрушевски, Маџари, Ќерамидница и во н.м. Идризово. Ќе се продолжи со изградба на паркинг-простори во населбите Железара, Автокоманда, Триангла и Ченто. Во соработка со Владата, планирано е да се започне со изградба на ново ОУ 'Вера Јоциќ' во Хиподром и изградба на нова детска градинка во Стајковци", рече градоначалникот Трајковски.
Годинава ќе продолжи изградбата на фекалните канализации во Трубарево, Јурумлери, во Црешево, а треба да почне и изградба на фекалната канализација во Гоце Делчев, Смилковци и во Колонија. Со изградба на водоводна мрежа ќе се продолжи во Булачани, Раштак, во Брњарци, а ќе се работи на подобрување на водоснабдувањето во Железара и во Ченто.Во соработка со Град Скопје ќе се работи на изградбата на комунална и патна инфраструктура во новата населба Хиподром 2. Треба да се изгради директен влез и излез од булеварот во оваа населба, како и влез и излез кон населеното место Инџиково.
За заштита на животната средина Општината ќе продолжи со
садење дрвја и создавање нови зелени површини во урбаните населби, садење дрвореди по булеварите и улиците, пошумување на парк-шумата Гази Баба, пошумување на Скопска Црна Гора и пошумување на појасот покрај обиколницата.
Годинава е предвидена е замена на котлите за греење во ОУ "Дане Крапчев" , ОУ"25 мај" и во градинката "Искара" во Ченто каде што треба да се постават котли за греење на пелети, место на нафта. Општината годинава има одвоено средства и за кофинансирање на граѓаните за санацијата на кровните конструкции, фасадите и на лифтовите во колективните згради и за субвенционирање на граѓаните од руралните подрачја во делот на нивната обврска за надоместок за одводнување на земјоделските површини.
Ова се само дел од проектите кои ги најави градоначалникот Трајковски, кој вчера даде отчет и за сработеното минатата година. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 616 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter