Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
ИЗЛОГ

11.01.2017, 22:41

ИЗЛОГ

Идила

Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила...

Во Македонија ни се случува идила.
Дома, на улица и во институциите.
Споивме празници.
Падна снег.
Екстремно ниски температури.
Кој не може и нема - седи дома и се теши дека е покрај камин.
Кој може и има -оди на зимување и купува на попуст.
Учениците се на распуст.
Сообраќајот се одвива забавено.
Се привикнуваме на рано будење и на работа.
Излозите, плоштадите, парковите и дворовите се накитени.
Место мода и штикли, сакаме само да ни е топло.
Место кафе, нe греат чај и салеп.
Се чуваме од настинки, паѓања, скршеници и од нова криза.
Пред нас е уште една нова година.
Нe чека:
Нова влада.
Чистење на отрови од организмот, мислите и од околината.
Симнување на килограмите.
Доброто да го повториме.
На лошото да заборавиме.
Здравјето да го зачуваме.
На успех да не завидуваме.
На хероите да им честитаме.
Повеќе да сакаме.
Помалку да мразиме.
Гледајте го во кино "Ла ла ленд" за да се чувствувате поубаво.
Среќна Нова 2017!

l.sabit@vest.com.mk

 


Текстот е прочитан 1829 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter