Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.02.2017, 09:55

ОТЧЕТ НА ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА БИЛЈАНА БЕЛИЧАНЕЦ-АЛЕКСИЌ

Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите

Повеќе од 80 проценти од предвидената програма во изминативе четири години е реализирана, истакна градоначалничката на Кисела Вода, Билјана Беличанец-Алексиќ

Во областа на образованието и енергетската ефикасност, ја издвои изградбата на две нови училишни згради на основните училишта "Рајко Жинзифов" и "Невена Георгиева-Дуња" со средства на Владата, преку Министерството за образование и наука, додека Општина Кисела Вода инвестирала во реконструкцијата на спортската училишна сала во истото училиште, за која годинава е предвидена и целосна реконструкција на подот. Реконструкција е извршена и во училишните згради на "Круме Кепески" во Припор, "Кузман Јосифовски-Питу" во населбата Црниче, централното основно училиште "Круме Кепески" и на "Кузман Шапкарев" во Драчево. Зголемен е капацитетот на градинките, при што се изградени три нови градинки.
Беличанец-Алексиќ нагласи дека од областа на комуналната инфраструктура, изведени се преку 4 100 метри атмосферска канализација, преку 3 400 метри фекална и над 2 100 метри водоводна мрежа.



Како што рече, реализирани се проекти за отпадни атмосферски води, за обнова и подобрување на патната инфраструктура, изградба, санација, реконструкција и рехабилитација на општинските улици и патишта, нанесени се околу 15.800 квадратни метри асфалт. Поставено е ново улично осветлување и хортикултурно уредување.
Градоначалничката ги спомена и реконструкцијата на Домот на културата во населбата Кисела Вода, како и Паркот на бранителите во населбата Драчево. Најави целосна обнова на старото кино во селото Драчево, со поддршка на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој и со сопствени средства на Општината.
Меѓу проектите што ќе продолжат со реализација се: легализација на дивоградбите, осветлување на улицата "Мариовска" кон Теферич во Припор, изградба на трибина на фудбалското игралиште ССК во населбата Драчево, реконструкција на улицата "Партизански пат" во селото Драчево, водоводна, фекална и атмосферска мрежа на улицата "Зеленгора" во Пржино, фекална канализација во населбата Градинар, 11 Октомври бараки, атмосферска канализација на улицата "Славка Димкова" во населбата Драчево и други проекти.


Текстот е прочитан 922 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter