Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.01.2017, 12:28

Град Скопје и Карпош подготвени за снегот

Со 24 возила и 2.500 тони сол, Зимската служба на Град Скопје е подготвена да ги чисти булеварите и улиците од снежните наноси.

Ова го соопшти Град Скопје по координативниот состанок на Зимската служба со претставници на администрацијата и на јавните претпријатија на Градот, како и со претставници од општините на градот Скопје, одржан поради најавите за обилни врнежи од снег и ниски температури во наредниве денови.
Градските власти им препорачуваат на возачите да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите и потсетуваат дека во нивна надлежност се булеварите и одредени градски улици, а преостанатите улици се во надлежност на општините и тие се задолжени за нивно чистење и одржување. Апелираат, кога ќе падне снег, граѓаните и сите стопански субјекти во градот да ги почитуваат законските обврски и да го расчистуваат снегот и мразот од пристапите до нивните станбени и до деловните објекти.


И Општина Карпош е подготвена за снегот што се најавува. За таа цел, со буџетски средства се обезбедени 250 тони сол, 20 кубни метри ризла и три специјализирани возила за интервенции во зимски услови со плуг и со бункер за сол. Со обезбедениот материјал и опрема, локалната власт е подготвена да интервенира на сите сервисни улици кои се наоѓаат на територијата, за кои е овластена Општина Карпош.
"Посебно внимание ќе се посвети на т.н. 'критични точки' спрема Бардовци, Трнодол, Жданец, патот за Горно Нерези, како и во Козле", велат од Карпош.
Останатите магистрални улици кои минуваат низ територијата на Карпош, со соодветна механизација и со соодветни служби ќе ги расчистува Градот Скопје.


Текстот е прочитан 1165 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter