Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 14:11

Напаѓачот од Дизелдорф е Косовец со нарушено ментално здравје

Полицијата во германскиот град Дизелдорф, каде што вчера девет лица беа ранети во напад со секира на главната железничка станица, го уапсила 36-годишниот Фатмир Х. Со потекло од Косово.

Полицијата соопшти дека осомничениот е со нарушено ментално здравје.

Германски Шпигл објави дека осомничениот е идентификуван како Фатмир Х. И дека на инспекторите им кажал дека се надевал дека полицијата ќе го убие по нападот.

Ројтерс јавува дека осомничениот, кој живее во Германија во Вупертал, град во близина на Дизелдорф, избегал по нападот на железничката станица и скокнал од мост, при што сериозно се повредил. Тој потоа бил уапсен, а полицијата верува дека дејствувал сам.

Полицијата соопшти и дека нападот се води како „дивеење“ а не како „тероризам“.

Нападот со секира се случи синоќа околу 21 часот, а полицијата најпрвин соопшти дека се повредени пет лица, за подоцна да информира дека бројот на повредени пораснал на 7, од кои тројца тешко повредени. Меѓу повредените има и 13-годишно девојче, кое добило удар со секира во горниот дел од раката.


Текстот е прочитан 912 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter