Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.02.2017, 18:34

ПО ПРЕМИЕРАТА НА БЕРЛИНАЛЕ НА "КОГА ДЕНОТ НЕМАШЕ ИМЕ"

Лабина: Имаме одличен почеток за нашиот тажен филм

Македонската екипа од филмот "Кога денот немаше име", која ја сочинуваат режисерката и косценаристка Теона Стругар - Митевска, продуцентката Лабина Митевска и младата група актери кои беа одбрани на кастинг зашто беше потребно да се момчиња на тинејџерска возраст, деновиве во Берлин, на престижниот филмски фестивал од А категорија го промовира филмот кој е копродукција со Белгија, со Словенија, а е поддржан од Еуримаж.

Филмот е во програмата "Панорама", и е трет филм на Теона кој е лансиран токму од Берлин, но за ова искуство Лабина ни рече дека е одличен почеток за живот на филмот, и додава: "Искуството е фантастично за сите. Премиерата помина прекрасно, во преполната сала и во величествена атмосфера.
На црвениот тепих, младата актерска екипа, сосема спонтано ја испеа 'Сокол пие вода на Вардарот', реферирајќи на една сцена од филмот, на што насобраната публика реагираше со воодушевување. По завршувањето на филмот, реакцијата на публиката беше неочекувано позитивна за сите нас. Аплаузот во исполнетата Цо Паласт, легендарната сала на Берлинскиот фестивал, беше долготраен и громогласен. Не очекувавме ваков прием затоа што имаме тежок, тажен, авторски филм. Луѓе со солзи во очи ни приоѓаа да ни честитаат за филмот, потресени од приказната и од актерите. За младиот актерски ансамбл беше збунувачки што луѓе им приоѓаат молејќи ги за заедничка фотографија, ги гушкаат и им честитаат. Деновите им се исполнети со интервјуа и со прошетки низ прекрасниот Берлин".
Деновиве Митевски се заангажирани околу промоцијата на новиот филм кој е инспириран од настанот кај Смилковско Езеро, и зборува за општествените услови во односот кон насилството во една земја и велат оти по интересот и по поканите кои стигнуваат за други фестивали ќе предизвикува бранувања. (М.За.)


Текстот е прочитан 2931 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter