Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.02.2017, 13:42

ОПШТИНА ЦЕНТАР НАПРАВИ ДОГОВОР СО ПОЦ

Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"

Вработен од "Паркинзи Општина Центар" постојано ќе има на улицата за да ги казни оние кои ќе паркираат

Општина Центар најде начин како да го спречи паркирањето на улицата "Боемска 2". Искршените топки поставени место столпчиња ќе бидат обновени, а паркирањето ќе се забрани со високи казни за оние кои ќе бидат затекнати на новиот плочник.
"Паркирањето ќе се спречува директно со казни. Со ЈП 'Паркинзи Општина Центар' направивме договор еден нивен вработен постојано да има на 'Боемска 2' и да ги казнува сите кои ќе паркираат таму. Во исто време топките кои ги поставивме како бариера против паркирање, а граѓаните ги кршат, ќе најдеме начин да бидат поцврсти", рече градоначалникот Андреј Жерновски на вчерашната седница на Советот на Општина Центар.
Улицата беше пуштена во употреба со најава дека паркирањето на неа ќе биде забрането, но и покрај тоа, таа е полна со испаркирани коли. Бетонските топки поставени за да ги заштитат од паркирање тротоарите поплочени со гранитни плочки, се искршени, па се паркира и на нив.
"Боемска 2" е долга 270 метри, има вкупно 4.000 квадратни метри, а уредувањето ја чинеше Општината 43.632.737,00 или 709.475 евра. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1919 пати.
#
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter