Македонија Култура Скопје Живот Спорт Свет Калеидоскоп Култура свет
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.02.2017, 09:47

ПО УШТЕ ЕДЕН ДЕБАКЛ ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

Почеток на крајот на ерата на Венгер во Арсенал

На Арсенал му се заканува седмата едноподруго елиминација во осминафиналето на Лигата на шампионите откако беше посрамотен од Баерн на "Алијанц арена" (5:1) и многумина сметаат дека ова е почеток на крајот на ерата на Арсен Венгер на "Емирати".

Французинот, кој цели 21 година го води Арсенал без да го освои најдрагоцениот клупски трофеј, беше толку шокиран по дебаклот во Минхен, што ја прекина прес-конференцијата по само три прашања.
- Нема да барам оправдувања. Сè што направивме вечерва беше погрешно, што беше највидливо при петтиот гол. Шок е да се загуби натпревар со ваква разлика, но Баерн беше подобар од нас во секој поглед - изјави Венгер, за чиј наследник најголеми шанси им се даваат на Масимилијано Алегри од Јувентус и на Еди Хоув од Борнмут.
Иако реваншот во Лондон би можел да биде само формалност, Карло Анчелоти смета дека Венгер сè уште не го кажал последниот збор.- Одигравме добар натпревар и мило ми е за моите играчи. Во второто полувреме сè функционираше како часовник. Но, ова е само еден меч. Сигурен сум дека Венгер ќе пронајде начин да ја извлече екипата од оваа тешка ситуација - смета тренерот на Баерн.
Лоренцо Инсиње го шокираше "Бернабеу" со прекрасен гол во осмата минута, но тоа само го разбуди Реал Мадрид, кој на крајот го совлада Наполи со 3:1. Печат на победата стави Каземиро во 54. минута, со голот што го воодушеви и Рафаел Надал.
- И натаму е 50:50, има уште да се игра. Тие ќе направат сè за да ни ја отежнат работата. Имаме добар резултат од првата средба, но недоволен за веќе да размислуваме за следната рунда - оцени тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан.
Кристијано Роналдо нема постигнато гол во ЛШ веќе 523 минути, но затоа со 30. асистенција го надмина рекордот на Рајан Гигс.


Текстот е прочитан 472 пати.
#
Роналдо ќе глуми заедно со Анџелина Џоли
Резервниот голман на Сатон јадеше сендвич за време на мечот со Арсенал
Буфон против Касилјас по 17. пат
Ѕвездите на шега постигнаа вкупно 374 поени
Сити стравува од суперефикасноста на Монако
Најдобрата српска кошаркарка претепана поради Сораја
Гранада играше со 11-мина играчи од 11 различни држави
Синот на Глен Робинсон најдобар меѓу очајните забивачи
Дама во потпетици, воинка во копачки
Вардар Јуниор лигата се враќа на сцената, а девојките од Будимир Вардар спремни за новиот предизвик

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter