Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.04.2017, 14:51

НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ ПРЕДУПРЕДУВА

Бил Гејтс: Може да се случи биотерористички напад со 30 милиони жртви

Се повеќе се зголемува можноста во светот да се случи биотерористички напад, кој од лицето на земјата би можел да избрише 30 милиони луѓе, предупреди најбогатиот човек на светот Бил Гејтс.

- Причината за се поголемата можност за ваков напад лежи во тоа што денес е многу полесно од кога и да е да се создадат или прошират смртоносни патогени, додаде Гејтс.
Како што објави британски "Телеграф", основачот на "Мајкрософт" изминатите месеци често во своите јавни настапи предупредува на фактот дека епидемијата на смртоносни респираторни вируси би била поопасна дури и од нуклеарно оружје.
Тој смета дека сега е поважно од кога и да е досега да им се помогне на државите во следење на болестите и спречување на глобалната трагедија.
- Биотероризмот е многу поголем ризик од пандемијата, рече Гејтс и додаде дека напредокот во биологијата довел до тоа терористите да можат полесно да создадат болести како смртоносни сипаници.
- Во следните 20 години ќе имаме епидемија многу полоша од таа што беше со вурусот на ебола или зика вирусот и постои шанса дека ќе биде во форма на грип, рече Гејтс, нагласувајќи дека "здравствена криза некаде, значи здравствена криза секаде".


Текстот е прочитан 1908 пати.
#
Емануел Макрон и Марин Ле Пен одат во вториот круг за претседател на Франција
Французите гласаат, ЕУ се тресе
Хидвеги: Сорос даде 3 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија
Косовски медиуми: Можно е Харадинај да биде кандидат на опозицијата на вонредните избори во Косово
Трамп: Со Меркел почувствував „неверојатна хемија“
20 деца загинаа во сообраќајна несреќа во Јоханесбург
Напаѓачот од Шанзелизе бил потенцијален радикален исламист
ИД ја презеде одговорноста за нападот на Елисејските полиња во париз
Еден полицаец убиен, а еден ранет во престрелка на Шанзелизе во Париз

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter