Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.03.2017, 10:47

„Пежо-Ситроен“ го купи „Опел“

Француската групација „Пежо-Ситроен“ (ПСА) денеска соопшти постигнала договор со американската компанија „Џенерал Моторс“ (ГМ) за преземање на нејзината европска филијала.

Во соопштението се посочува дека со договорот француската групација од ГМ ги презема „Опел“ и неговата сестринска марка „Воксал“ за сума од 1,3 милијарди евра. Со договорот ПСА го презема и погонот за дизајн на ГМ во Европа.

Од вкупната сума ПСА ќе исплати 670 милиони евра во готово, а остатокот од 650 милиони евраќе биде надоместен со емисија на акции. ПСА соопшти дека очекува целата трансакција да биде завршена до крајот на 2017 година.

- Купопродажбата ги вклучува сите автомобилски активности на „Опел/Воксал“, кои ги вклучуваат истоимените марки, шест фабрики за монторање, пет погони за производство на делови, инженеринг центарот во Риселсхајм во Германија и околу 40.000 вработени, се наведува во соопштението на ПСА.

Со договорот се предвидува од европската филијала ГМ да го задржи само центарот во италијанскиот град Торино.

- Покрај ова, „Опел/Воксал“ ќе ги корсти патентите и лиценците за интелектуална сопственост на ГМ, се до постепено прилагодување на нивните возила на платформите на ПСА во наредните години, додава францускиот производител на автомобили.

ПСА се надева дека до 2020 година „Опел“ ќе почне да работи профитабилно, имајќи предвид дека од 1999 година германската компанија оставрува загуби.

Со оваа аквизиција, ПСА станува неприкосновен втор по големина производител на автомобили во Европа. На своите 3,15 милиони нови возила регистрирани во 2016 година, ПСА сега ќе може да ги придодаде и 1,2-те милиони продадени возила на „Опел/Воксал“, со што ќе поседува 16,3 проценти од уделот на автомобилскиот пазар во ЕУ.

ПСА сепак останува далеку зад „Фолксваген“ кој учествува со 24 отсто на европскиот автопазар.

Заедно со купувањето на „Опел“ и „Воксал“, ПСА во партнерство со француската банка „БНП Париба“ ја купува и финансиската филијала на „ГM Европа“ за 900 милиони евра.


Текстот е прочитан 1197 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter