Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Култура
Театарџии од светот за хамлетовската дилема
Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска филмска, театарска и танцова академија - Скопје,...
Лабина: Имаме одличен почеток за нашиот тажен филм
Македонската екипа од филмот "Кога денот немаше име", која ја сочинуваат режисерката и косценаристк...
Те­о­на: За­гу­ба­та на не­ви­ни жи­во­ти ме до­не­се до овој филм
Прек­си­но­ќа, во прог­ра­ма­та "Па­но­ра­ма", пос­ве­т...
Преку МоМА за спомениците и за идентитетот
КУРАТОРКА ОД ЊУЈОРК СО ПРЕДАВАЊЕ ВО СКОПЈЕ...
Ацо Станкоски со дела "Театар"
Вечерва во 20 часот, во Галеријата на Младинскиот културен центар ќе биде отворена самостојна излож...
Премиера на "Скопје филм студио" на Берлинале
Вечерва на Берлинскиот филмски фестивал во програмата "Панорама" во "Цо паласт", премиерна проекциј...
Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои пет БАФТА награди
Филмот „Ла Ла Ленд“ е прогласен за најдобар филм на годинешното доделување на наградите на Британск...
Македонија на 67. издание на Берлинскиот Филмски Фестивал
Македонските филмови и филмски професионалци од нашата земја и оваа година со поддршка на Агенцијат...
Матеја Матевски има нова книга поезија
Академик Матеја Матевски (88) има нова поетска книга, "Темни деноноќија", која деновиве излезе од п...
Играат новиот филм на Дарден "Лего Бетмен" и "50 нијанси"
Второто продолжение на еротската романтична драма, со насловот "50 нијанси потемно", од денес игра ...
Пристапниот говор на Плевнеш е за политичкиот терор
Македонскиот писател со интернационално реноме Јордан Плевнеш, едногласно е избран за редовен член ...
Женска вечер за премиерата на "Педесет нијанси потемно"
По минатонеделната премиера во Лос Анџелес, продолжението на еротската драма од 2015 година "Педесе...
Изолиран авторски опус
Изложбата, после годините на заборав има пригоден карактер со дела главно од колекцијата на фамилиј...
Филхармонија кани на "Париз, те сакам"
"Париз, те сакам"е насловен концертот на Македонската филхармонија на 14 февруари по повод Денот на...
Викенд со нова опера за деца
Во сабота и недела, на малата сцена во Македонската опера и балет, премиерно се игра детска претста...
„Вест“ зад кулисите на еден од најсовремените театри во Европа, МНТ - Невидливата армија на глумецот
Дали некогаш сте посакале, за време на театарска претстава бината да е проѕирна, па да видите што и...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter