Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.03.2017, 14:32

НУБ СО ПРОМОЦИЈА ПО ИСТРАЖУВАЊЕТО НА ДРАМАТУРГОТ ДАРКО ЈАН СПАСОВ ЗА ПРЕТСТАВАТА "ВЕНЕЦИЈАНСКИ ТРГОВЕЦ"

Претставен препев на Шекспир на македонски од пред 109 години

Националната и универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски", вчера пред јавноста го претстави новооткриениот превод на Шекспировата пиеса "Венецијанскиот трговец" од македонскиот револуционер и деец Тодор Лазаров - Хаџидимитриев од 1908 година.

Директорот Иван К. Заров рече дека преводот во ракопис одамна е библиотечно и каталошки обработен во Археографската збирка во НУБ, но за промоцијата е заслужен драматургот од театар Комедија Дарко Јан Спасов.
Препевот на штипјанецот Тодор Хаџидимитриев, изработен во ракопис со курзивно писмо, според сигнатурата е направен во периодот 17 - 27 април 1908 година, во перидот додека одлежувал затворска казна покрај пристаништето Триполи (арапски Тарабулис) на источното медитеранското крајбрежје, во тогашниот Сириски Ејалат, денес Либан.
Истражувајќи за претставата "Венецијански трговец", која неодамна беше премиерно изведена во Драмски театар, во режија на Наташа Поплавска, Спасов се заинтересирал дали можеби има уште некој превод на Шекспировата пиеса, покрај тие на Георги Сталев и на Драги Михајловски.
Спасов, како што рече на вчерашната промоција, го користел системот КОДИС за електронско воведување и запишување и дошол до податокот дека НУБ има превод на "Трговецот" од Тодор Лазаров - Хаџидимитриев.Примерокот бил заведен како антиквитетно градиво од прва категорија.
" Во театарските кулоари постоела идеја дека некогаш некој Тодор Лазаров го превел Шекспир, но се мислело дека тоа е изгубено во историјата
Заклучив дека не само што е оригинален туку влегува во пренесувањето на Шекспир со еден драматуршки усет, толку прецизен и луциден. Неговите реченици се далеку подејствителни од дискурсот кој го пренесуваат Божил Рајнов и Крстјо Мирски",
Интересно за ова дело е што тој е првиот сериозен драматург кој прави сериозна подела во сцените, што е од исклучително значење за македонската драматургија.", истакна Спасов.
" Се поставува прашањето кој е неговиот интимен творечки порив да го преведе Шекспир во ќелијата на затворот во Триполи каде што бил интерниран во 1905 година, заедно со неговиот соидејник д-р Петар Кушев. Зошто Шекспир и зошто токму 'Венецијанскиот трговец' ќе остане енигма, но верувам и поттик за истражување на денешните македонски театролози, драматурзи и на пошироката македонска културна и општествена јавност", рече Заров.

(Б. Н.)
Фото: Д.Перковски


Текстот е прочитан 969 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter