Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.03.2017, 13:48

ПО БАРАЊАТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА ИСТРАГА НА НЕГОВИОТ ПРЕТХОДНИК

ФБИ: Обама не го прислушкувал Трамп

САД, 7 март - Директорот на ФБИ, Џејмс Комеј, ги отфрли тврдењата на претседателот на САД, Доналд Трамп, дека претходниот претседател Барак Обама го прислушкувал неговот телефон или дека на било каков начин го шпиунирал.

Комеј од американското Министерство за правда побарал да ги отфрли наводите дека Обама наредил прислушкување на телефонот на Трамп во текот на изборната кампања. Тој побарал корекција на наводите на Трамп кои лажно го обвинувале дека со ФБИ го прекршил законот.
Претходно Трамп бараше од американскиот конгрес да провери дали неговиот претходник ја злоупотребувал извршната власт. Барањето следуваше откако Трамп го обвини Обама дека за време на предизборната кампања го прислушкувал неговиот телефон.
Обама демантираше дека направил такво нешто наведувајќи дека не наредил прислушкување на ниту еден жител на САД.


Текстот е прочитан 352 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter