Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.02.2017, 14:05

Кремљ гневен на Фокс њуз, бара извинување за новинарот што кажа дека „Путин е убиец“

Москва соопшти дека бара извинување од американската телевизија Фокс њуз поради „неприфатливиот коментар“ на нејзиниот водител за рускиот претседател Владимир Путин.

Водителот на Фокс Бил О’Рајли во текот на интервјуто со американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека „Путин е убиец“ обидувајќи се да го натера да го објасни својот став дека тој го почитува рускиот претседател.

О’Рајли не прецизираше кого точно Путин го убил.

„Сметаме дека такви зборови од угледната телевизиска куќа Фокс се неприфатливи и навредливи, и, искрено, би сакале да слушнеме извинување од медиумската куќа“, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

Трамп во изминатиот период повеќе пати го пофали Путин и сигнализираше дека под неговата администрација односите на САД и Русија може да тргнат кон подобро. И Путин од своја страна имаше позитивни изјави за Трамп.

Во интервјуто, чиј прв дел беше објавен вчера, Трамп на прашањето дали ќе се согласува со Путин кажа дека с? уште не го знае тоа.

„Почитувам многу луѓе, но тоа не значи дека ќе се сложувам со него. Тој е лидер на својата земја. Тврдам дека е подобро да се соработува со Русија отколку да не се соработува. Ако Русија ни помогне во борбата против Исламска држава и исламскиот тероризам низ светот, тоа е добро нешто“, кажа Трамп.

„Но, Путин е убиец“, кажа О’Рајли.

„Има многу убијци. Ние имаме многу убијци. Што мислите, дека нашата држава е невина?“, одговори Трамп на провокацијата на новинарот.


Текстот е прочитан 938 пати.
#
Путин е најбогатиот човек на светот?
Имигранти цела ноќ дивееја во Стокхолм
Сорос со своите милијарди ќе прави долготрајни протести против Трамп
„Брајтбарт“ стана трет најчитан информативен Интернет медиум во САД
„Брајтбарт“ открива: Сорос со своите милијарди планира долготрајни протести против легално избраниот претседател Трамп
Масовни протести против Еди Рама
Путин ќе ги зближува КГБ и ЦИА
Опозицијата на протест пред Собранието на Црна Гора
Ротшилд ќе ја спасува Грција од банкрот
Поп сакал да го отруе владиката

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter