Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.02.2017, 14:41

Претседателски избори во Германија

Германија денеска ќе добие нов претседател, кој се избира во Парламентот, а според договорот на најголемите партии, тоа ќе биде Франк-Валтер Штајнмајер.

Сојузниот уставен суд во 2014 година потврди дека претседателот на Германија ја претставува земјата при посетите во странство. а на внатрешен план го симболизира единството на земјата. Неговата функција и задачи се значително редуцирани поради искуството од нацистичка Германија.
Претседателот се залага за човековите права, промовира владеење на правото и демократски дијалог. Негови основни теми исто така се обезбедување на мир. борба против тероризмот, европско единство и заштита на климата и природната средина.
Шефот на германската држава го предложува канцеларот, именува и разрешува министри, како и сојузни судии, високи државни функционети и воени лица.


Текстот е прочитан 499 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter