Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.02.2017, 13:47

ПО МАСОВНИТЕ ПРОТЕСТИ ВО РОМАНИЈА

Нема измени на кривичниот закон, се очекува оставка од министерот за правда

РОМАНИЈА, 8 февруари - Романското Министерство за правда се откажа од намерата да подготви предлог-закон за измени на кривичниот закон.

Таквата одлука следи откако министерот за правда Флорин Јордаке изјави дека спорната одредба 13, што предизвика протести и беше повлечена прексиноќа, ќе биде трансформирана во предлог-закон доставен до Парламентот. Предлогот беше испратен на одобрение до Високиот совет на правосудството.
Романскиот премиер Сорин Гриндеану изјави дека можно е министерот за правда Флорин Јордаке да поднесе оставка или да биде разрешен. Но, одлуката ќе биде донесена денес или утре, по изгласувањето на буџетот за 2017 година."Изјавив дека треба да поминат два дена, во кои ќе се разговара: првиот ден за буџетот, а вториот ден за изгласување недоверба", посочи Гриндеану. Тој потврди дека очекува оставка од министерот Јордаке или негово разрешување од функцијата.
"Се разбира, тоа се демократски етапи, може да биде разрешена цела Влада, ако помина гласањето недоверба", посочи романскиот премиер.
Минатата недела опозициските Национално-либерална партија и Сојуз за спас на Романија поднесоа барање за изгласување на недоверба на Владата на социјалдемократот Гриндеану поради предлог-законот за измени на антикорупцискиот закон што предизвика масовни демонстрации.


Текстот е прочитан 365 пати.
#
Путин е најбогатиот човек на светот?
Имигранти цела ноќ дивееја во Стокхолм
Сорос со своите милијарди ќе прави долготрајни протести против Трамп
„Брајтбарт“ стана трет најчитан информативен Интернет медиум во САД
„Брајтбарт“ открива: Сорос со своите милијарди планира долготрајни протести против легално избраниот претседател Трамп
Масовни протести против Еди Рама
Путин ќе ги зближува КГБ и ЦИА
Опозицијата на протест пред Собранието на Црна Гора
Ротшилд ќе ја спасува Грција од банкрот
Поп сакал да го отруе владиката

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter