Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.02.2017, 13:19

ПОРАДИ ОБНОВА НА ТОПЛОВОДИТЕ

"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"

Кога "Балкан енерџи" ќе заврши, 14-те дрвја треба да бидат вратени на улицата "Народен фронт", а компанијата има обврска да засади и 25 нови

Дрворедот покај улицата Народен фронт во Капиштец, ЈП "Паркови и зеленило" ќе го пресели во Паркот на новинарите, спроти страта зграда на "Нова Македонија". Дрвјата се селат поради обнова на стариот топловод кој минува покрај дрворедот.
"Екипите на секторот за подигање на зеленило на ЈП 'Паркови и зеленило', овој викенд на 11 и 12 февруари ќе работат на улицата 'Народен фронт' на пресадување на 14 дрвја - 12 багреми и 2 каталпа, кои ќе бидат засадени во Паркот на новинарите. Дислокацијата на садниците се врши на барање на Друштвото за дистрибуција на топлинска енергија 'Балкан енерџи' ДООЕЛ Скопје, по добиено правосилно одобрение за градба од 02.12.2016 година, издадено од Општина Центар", соопштија од "Паркови и зеленило".Од Центар велат дека трасата поради која мора се преселат дрвјата била одбрана откако Општината не ја прифатила трасата која ја побарале од "Балкан енерџи".
"Нивното прво барање беше за друга локација на која, за да се гради, требаше да се сечат 70 дрвја. Тоа барање не го одобривме туку најдовме заедничко решение да се гради во делот каде што треба да се дислоцираат 14 дрвја, кои не се големи и полесно може да се преселат. Откако 'Балкан енерџи' ќе заврши со обнова на вреловодот, дрвјата ќе бидат вратени на истите локации, а освен тоа компанијата има обврска да засади и нови 25 на улицата 'Народен фронт'", велат од Центар.
Обнова на вреловодот била неопходна оти мрежата била стара, истрошена и предизвикувала проблеми со греењето. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1423 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter