Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 13:10

ПОРАЗИТЕЛНИ ПОДАТОЦИ ОД УНИЦЕФ

Во Сирија за една година убиени 652 деца

СИРИЈА, 16 март - Минатата година во војната во Сирија загинаа најмногу деца од почетокот на конфликот.

Според податоците на УНИЦЕФ, во 2016 животот го загубија 652 деца, од кои 255 во близина на училиштата. Во оваа бројка влегуваат само формално потврдените случаи, па вкупните бројки би можеле да бидат и поголеми.
Во УНИЦЕФ веруваат дека во 2016 во војска биле регрутирани 850 деца, што е двапати повеќе од податоците за 2015.
"Ваквото длабоко страдање е без преседан. Милиони деца во Сирија се соочуваат со напади на дневна основа. Нивните животи се превртени наопаку", истакна Геерт Кејплер, регионалниот директор за Блискиот Исток и Северна Африка во УНИЦЕФ, јавува Би-би-си.


Текстот е прочитан 295 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter