Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.01.2017, 13:49

Време е за готвење

Зелен сос

Потребно:

200 г зелени лути пиперки
2 чешниња лук
2 лажици ситно сечкан магдонос
1 лимон
1/2 лажичка сол
1/4 лажичка мелен црн пипер
150 мл маслиново масло

Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и исечете ги на коцкички. Во нив додадете ги истолчениот лук, магдоносот и лимонот кој претходно сте го излупиле и сте го измиксирале. На крај сосот зачинете го со сол и црн пипер, додадете го маслиновото масло и сето тоа добро измешајте го.


Текстот е прочитан 1836 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter