Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.02.2017, 10:14

Републиканците побараа укинување на лотаријата за „зелена карта“ за САД

Републиканското мнозинство во Конгресот на САД предлага намалување за 50 отсто на „зелените карти“ како и запирање на годишната лотарија за имигранти.

Двајца сенатори републиканци, Ром Котон и Дејвид Пердју поднесоа нацрт закон со кој се укинува можноста американски граѓани и лица со „зелена карта“ да „спонзорираат“ членови на семејствата кои живеат во странство – родители, полнолетни браќа и сестри како и полнолетни деца кои склучиле брак.

Проектот предвидува можност за спонзорирање само на нивни сопруги/сопрузи и неомажени/неженети деца со исклучок за возрасни и болни родители.

– Тоа ќе доведе до 50-процентно намалување на бројот на издадените „зелени карти“ во споредба со сегашното ниво, објасни Котон.

Предлогот демонстрира убедување на републиканци дека легалната имиграција е закана за американските работници, особено оние со најниска квалификација.

Со нацрт-законот се предвидува и укинување на лотаријата со „зелени карти“ воведена во 1995 година против која одамна се изјаснија републиканците. Во моментот, таа дава можност за 50.000 имигранти во САД секоја година.

Освен тоа, во текстот Котон утврдува максимален број на бегалци – 50.000 кои може САД да ги прифатат годишно наместо досегашната цифра од 85.000 која Обама саакаше да ја зголеми на 110.000 годишно.


Текстот е прочитан 973 пати.
#
Путин е најбогатиот човек на светот?
Имигранти цела ноќ дивееја во Стокхолм
Сорос со своите милијарди ќе прави долготрајни протести против Трамп
„Брајтбарт“ стана трет најчитан информативен Интернет медиум во САД
„Брајтбарт“ открива: Сорос со своите милијарди планира долготрајни протести против легално избраниот претседател Трамп
Масовни протести против Еди Рама
Путин ќе ги зближува КГБ и ЦИА
Опозицијата на протест пред Собранието на Црна Гора
Ротшилд ќе ја спасува Грција од банкрот
Поп сакал да го отруе владиката

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter