Македонија Култура Скопје Живот Спорт Свет Калеидоскоп Култура свет
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.03.2017, 12:58

ЕМИЛИЈА МИЦЕВСКА, АКТЕРКА ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР, ЗА 20 МАРТ - ДЕНОТ НА ПРОЛЕТТА

Пролет значи нова ера

Дваесет и деветгодишната актерка од Драмски театар, Емилија Мицевска, е убавицата од насловната страница на "Вест", која позираше за нас во чест на Денот на пролетта, која почнува денес.

За време на целата фотосесија, веселата и харизматична Ема ни раскажуваше колку му се радува на доаѓањето на најубавото годишно време, за кое вели дека е будење на сите сетила.
"Пролетта ме асоцира на детска игра, детски спокој, дури можеш и сите бои на небото да ги видиш. Прогледување. Зумбули, кринови, лалиња. Сонце, шарена облека, прошетки, излети, насмевки, зеленило. Сè е расцутено. Нова ера. Нови мотивации. Ако не знаеш да уживаш во сето она што природата сама ти го нуди, не би ни препознал пролет. Мирен ветер нежно да те изгушка, да ти донесе мириси од некој јоргован и денот може да почне. Нашите животи треба да ни бидат пролет. Па колку и да се крие сонцето. Пролет - слобода. Енергија. Чистота. Птици. Клупи, паркови, фонтани, реки, планини, ливади. Дури и инсектите ги сакам во пролет. Велосипеди, фонтани, дружби. Пролетта дава идеи. Пролетта зближува. Пролетта е радост. Ви посакувам многу бои", ги сподели со нас Ема сите асоцијации на зборот "пролет".Емилија е вработена во Драмски театар од декември 2014 година, а од актуелниот репертоар, игра во претставите "Јов" и "Буре барут" на Сашо Миленковски и во "Снежана и седумте џуџиња" на Димче Николовски.
За почетоците и за љубовта кон театарот, вели дека доаѓаат од раното детство.
"Што може да прави едно дете во своето детство освен да не измислува свои светови и да сака да ги сподели со сите што го сакаат. Таму некаде, во детството, се случи таа љубов, еве ја - сè уште трае. Почнав да одам во театар, во драмски студија, да се откривам себеси. Го посетував студиото на Весна Петрушевска-Бејби и кога сите излегуваа во студентските денови, јас трчав на проба или ако ја немав, одев дома да го читам тоа што ми беше дадено. Потоа се запишав на Факултетот за драмски уметности, во класата на проф. Владимир Милчин и на асистентката Сузана Киранџиска. Оттука веќе почнав вистински да живеам. Еден сон остварив", раскажува таа.
Дипломирала во 2013 година, па работела претстави и во националните театри, во алтернативниот свет, како и во телевизијата " Канал 5".
"Деновиве започнав нов проект со режисерот Синиша Евтимов, за кој уште сега знам дека ќе биде одлична претстава", заврши Мицевска.
(Б.Н.)
Фото: О. Теофиловски
Шминка и фризура: "Мое студио Дадар"


Текстот е прочитан 1225 пати.
#
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter