Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.01.2017, 13:59

Мое дете

Што доколку детето одбива да спие преку ден

Колку ќе спие вашето дете зависи од неговата возраст.

Новороденчињата спијат поголемиот дел од денот, бебињата постари од шест месеци спијат два часови предпладне и два часови попладне, додека дечињата постари од четири-пет години често целосно се откажуваат од спиењето преку ден, но навечер спијат околу 12 часови во континуитет.
Така вели теоријата, но во праксата работите секогаш не се такви.
На многу родители им е тешко да го убедат нивното дете за дневно спиење.
Доколку секој ден и вие се соочувате со оваа ситуација, еве неколку совети кои може да ви бидат од корист.
1. Покажете им на бебињата дека започнува времето за спиење така што ќе го пригушите светлото, ќе го исклучите телевизорот, ќе пуштите балади, ќе им прочитате некоја приказна - рутината нека биде секој ден иста со цел детото да сфати дека тогаш треба да спие.2. Кај постарите деца, ако одбиваат да спијат, пробајте да ги наговорите на тивка игра или читање сликовница во кревет - често од тоа ќе заспијат и сами.
3. Направете опуштена атмосфера 30 минути пред спиење. Кога ќе дојде времето за спиење детето треба да биде нахрането и да започне пополека да се опушта.
4. Не го претворајте времето за сон во борба. Имајте на им дека е важно квалитетното спиење - половина час квалитетен сон повеќе значи од два часовни немирно "вртење" во креветот.
5. Пробајте да создадете рутина и направете ја со позитивно искуство за детето да може да го прилагоди распоредот ако се спроведува секојдневно.


Текстот е прочитан 1106 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Фотографиите од сексапилната албанска поп пејачка Ени Кочи уриваат рекорди на Интернет
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина л...
Site Meter