Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.02.2017, 14:38

Туск: ЕУ е пред затворање на медитеранската мигрантска рута

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск најави дека на денешната средба во Ла Валета, лидерите на ЕУ ќе усвојат важни мерки за затворање на илегалната мигрантска рута преку централниот дел на Средоземното Море.

- Можам да ве уверам дека сме пред затворање на рутата преку која илегално се пренесуваат луѓе. изјави Туск по разговорите со шефот на италијанската дипломатија Паоло Џентилони.

Експертите стравуваат дека со подобрувањето на временските услови ќе се зголемат обидите на мигрантите од Африка за илегален влез во Европа преку Медитеранот. При бродски несреќи долж оваа рута лани загинаа или исчезнаа неколку илјади илегални мигранти.

Според Туск, затворањето на медитернската рута ЕУ пред се им го должи на „оние кои страдаат и ги ризикуваат своите животи“ во обидот да дојдат до европкиот континент.

- Но, од друга страна, тоа им го должиме и на Италијанците и на Европејците, нагласи Туск.

Поголемиот број од лицата кои се обидуваат од либискиот брег да стигнат до Италија се економски мигранти и имаат мали шанси да добијат азил во некоја од европските земји.


Текстот е прочитан 796 пати.
#
Путин е најбогатиот човек на светот?
Имигранти цела ноќ дивееја во Стокхолм
Сорос со своите милијарди ќе прави долготрајни протести против Трамп
„Брајтбарт“ стана трет најчитан информативен Интернет медиум во САД
„Брајтбарт“ открива: Сорос со своите милијарди планира долготрајни протести против легално избраниот претседател Трамп
Масовни протести против Еди Рама
Путин ќе ги зближува КГБ и ЦИА
Опозицијата на протест пред Собранието на Црна Гора
Ротшилд ќе ја спасува Грција од банкрот
Поп сакал да го отруе владиката

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter