Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.01.2017, 13:45

"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајот на декември, производителот ги чуваше во тајност неговите технички детали.

Се знаеше дека оваа кола ќе користи за погон 3,5-литарски В6-мотор со преку 600 КС, но тоа беше сè.
Сега е разрешена и таа дилема откако "Форд" објави дека моторот располага со 655 КС при 6.250 вртежи во минута. Ова ќе биде најсилниот екобуст мотор во историјата на компанијата и нејзин најбрз сериски модел, со максимална брзина од 347 км/ч. Масата на празното возило изнесува 1.385 кг.
Производството ќе биде ограничено на 250 модели годишно, а веќе се продадени 500. Интересот на купувачите беше неспоредливо поголем зашто "Форд" прими 7.000 апликации за набавка на колата, која чини 450.000 долари.
Само 1.000 среќни купувачи ќе ја имаат можноста да го возат "форд ГТ".


Текстот е прочитан 1466 пати.
#
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини
"Ц-Елизе" доаѓа освежен и поелегантен
"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година
„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг
"Мајбах С650 кабриолет" е најскапиот сериски модел на "Мерцедес"
"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter