Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.01.2017, 11:10

Почина новинарката која прва ја објави веста за почетокот на Втората светска војна

ХОНГ КОНГ (Вашингтон пост) - Британската новинарка Клер Холингворт, позната како прва воена новинарка која ја објави веста за почетокот на Втората светска војна, почина на 105-годишна возраст.

Холингворт почина во вторник вечерта во Хонг Конг, а нејзината смрт ја потврди Клубот на странски дописници од Хонг Конг.

Британската новинарка ја помина кариерата известувајќи во британските весници за најголемите светски судири. Како почетнчичка во 1939 година Дејли Телеграф ја испраќа во Полска да известува за ситуацијата во тој дел од Европа.

Во една прилика позајмила дипломатско возило и отишла до териториите под контрола на Германците, каде видела тенкови, оклопни возила и артилерија.

Кога нацистите ја започнале инвазијата врз Полска неколку денови подоцна, Холингворт му се јавила на британскиот амбасадор во Варшава и весникот за кој работела за да ги извести дека војната почнала.

Таа сведочи дека морала да ја држи слушалката низ прозорецот за да ги дофати звуците на германските сили и да го увери амбасадорот дека ја зборува вистината.

Таа известувала и за судирите во Палестина, Алжир, Иран, Египет, Пакистан, Кина, Јемен и Виетнам. Била првата личност која разговарала со иранскиот шах и известувала од Пекинг пред крајот на владеењето на Мао Це Тунг.

Холингворт последните четири децении живееше во Хонг Конг, откако во 1970-тите години на минатиот век работеше во Пекинг.

Спасила 3.500 Евреи од нацистите

"Во месеците кои им претходеле на вработувањето во "Телеграф" во јуни 1939. година Холингворт го добила прекарот "Скарлет Пимпернел", бидејќи им помогнала на околу 3.500 Евреи да побегнат од нацистите, организирајќи нивна евакуација од Катовице во Велика Британија", напишал Клубот на странски дописници во Хонг Конг на нејзиниот 105. роденден, повикувајќи се на серија историски романи.


Текстот е прочитан 715 пати.
#
Папата е опкружен со свештеници кои го прикриваат најстрашниот смртен грев
"Педесет нијанси потемно" тера на неверство
Кинезите сакаат кунг-фу колку што Американците сакаат хамбургери
Спиењето со чорапи е потсвесно барање заштита
Почнува потрага за тајната соба на Тутанкамон
Да се казни советничката на Трамп оти рекламираше чевли од Иванка
Ги посети сите земји во светот за 18 месеци
Венеција под Јадран, Лондон само на разгледници
Тајните сигнали на кралицата Елизабета за спас од здодевни разговори
Парите и го уништиле животот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Оскар
Пишува Лејла САБИТ - Сон на секоја жена....

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter