Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.02.2017, 15:42

Ранг-листа на американската фондација "Херитиџ"

Македонија рангирана на 31. место во светот како економски слободна земја

Македонија се искачи на 31. место на индексот на економски слободи на американската фондација "Херитиџ", и влезе во категоријата слободни држави. Извештајот покажува значително искачување на Македонија во рок од една година, од 47. на 31. место, додека оценката е подобрена на 70,7 поени. Земјава е единствена држава од Балканот која се најде во категоријата на главно слободни држави во Европа, во друштво со Германија, Чешка, Австрија и со Ерменија. Во претходните извештаи Македонија беше оценета како умерено слободна држава.

Водечката американска конзервативна фондација "Херитиџ" секоја година ги рангира државите според критериуми кои означуваат слобода на економијата, која е клучна за просперитетот на државата. Извештајот ги оценува државите според четири категории - владеење на правото, големина на државниот апарат и долгот, ефикасност на регулаторниот режим и слобода на трговијата. Македонија, вообичаено, највисоките оценки ги добива во гарантирањето на слободен пристап до својот пазар и отвореноста за трговија со други држави, даноците и намалувањето на регулаторните пречки за водење бизнис.
Најдобрата оценка во извештајот Македонија ја добива за ниската даночна стапка - 91,9 поени. Оценката за големината на државата и државниот долг, исто така, е над просекот, со посочување дека долгот е на ниво на 38,6 проценти од БДП, а владиното трошење изнесува 32,2 процента.


Текстот е прочитан 498 пати.
#
Шефицата на европската дипломатија и безбедност, Могерини доаѓа во Македонија
Основен суд Скопје 1: Однесувањето на обвинителките од СЈО незапаметено во историјата на судот
Аризанкоски: Системот „МојТермин“ постојано се надградува-за една година 9 милиони упатувања
Британскиот министер за Европа сер Данкан во посета на Македонија
Проект за зголемување на вработувањето лица со попреченост
ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста има право да знае за криминалите на луѓе поврзани со врвот на СДСМ
Заев: Со Ахмети ги приближивме ставовите и надминавме одредени разлики
Жените успешни бизнисменки во занаетчиството
Водата се враќа во Охридското Езеро
Проект за вработување негувателки за грижа на стари луѓе

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter